Éppen csörög a telód, spanod hív hogy menjél este fel sörözni mert ma estére nagy csapatást tervezett és az egész brigádod hivatalos. A kedved megvan hozzá, csak amikor belenézel a pénztárcádba más sem látsz benne, mint régi blokkokat, pénzfelvételi bizonylatokat amikről eszedbe jutnak azok az idők, amikor meg volt mit leemelni a bankkártyádról, de sajnos a bevételi forrásod megszűnt, de ha nem is, akkor durván nem elég ahhoz, hogy legalább az egyetemista diákélethez méltónak nevezhető legyen. Ezen gondolatok tudatában és az azonnali tényfelismerés következtében, szépen letereled spanodat, hogy már “ágyba bújtam” vagy “bocs báttya, de nagyon fáj a fejem, majd máskor. Ok? Na csá-csá!”. Amint leraktad a telefonod fogod a fejed, hogy most már tényleg kéne magaddal kezdeni valamit, mert az hogy már a haverokkal sem tudok feljárni legalább meginni egy kőbambit… na itt kezdődik az hogy para, de talán az még ettől is nagyobb cink, hogy nem is hív fel senki sörözni. Na de erről máskor…
Mégis mi lehet egy egyetemista számára jó üzlet, hogyha nincs a segge alatt egy jól menő vállalkozás, vagy semmilyen pénzbeviteli forrása nincs, mert totál nem hajlandó éjszakai droid munkát végezni, hogy hónapok múltán úgy beszéljen, mint R2-D2 vagy C-3PIO a jól ismert Star Wars trilógiából?
Na akkor itt van az én tuti üzleti ajánlatom, amivel piciny életed röpke kis csillagának tudsz adni egy jókora löketet vagy legalább egy kis esélyt arra, hogy kezdj valamit az életeddel: Hallottál már az ERASMUS vagy a CAMPUS HUNGARY hallgatói mobilitásról? Remélem azok közé tartozol, akik már részt vettek egy ilyen jellegű dologban, és ha minden igaz, már te tisztában vagy vele, hogy milyen előnyöket is rejt magában egy ilyen turné, vagy ha okosan csinálod és nem csak a szemüvegeden keresztül látod a világot, akkor egy megállíthatatlan turné sorozatra is elég nagy esélyed van.
Gyakori válaszok haverjaitoktól, miért nem vesznek részt ilyesmin:
- “Ááá végezzek minél hamarabb azt had mehessek dolgomra!”
- “Barátnőm van!”
- Érdekes esetben: “Barátom van!”
- “Anyu vagy Apu beteg!”
- “Nem akarok csúszni az évemmel!” (Nyugi! Ha ügyes vagy tuti nem csúszol!)
Szóval ha azon aggódsz milyen sokan vagyunk és semmi esélyed akkor tévedsz! Nem lehet mindenkinek agya, hogy felmérje milyen lehetőséget hagy ki az életéből. Majd 10 év múlva hallgathatod a spanokat, hogy mennyire bánják hogy elhalasztották ezt a lehetőséget, te meg majd nagy pofával vigasztalhatod őket. “Jóvan koma sebaj!” 🙂
Na akkor kezdjük is kifejteni témánkat. Mi is ez? Az Erasmus és a Campus Hungary (és még sok más) hallgató mobilitás, egy olyan ösztöndíj programot foglal magában, ahol tehetséges, rafinált diákok vagy totál elcseszett szerencsétlen idióták tanulmányi eredményei vagy eddigi elért munkásságai alapján alkalmuk nyílik arra, hogy egy fél vagy egy teljes éven keresztül, külföldön folytathatják tovább tanulmányaikat egy jó kis zsíros pénzösszeg támogatásával egybekötve. Remélem elkezdett érdekelni a dolog és már neked is leesett miről írok és ez Neked miért is lenne jó.
Mégis milyen pénzek forognak? Jobb ha tudod, hogy 1600 Euro-tól akár 2800-ig is kipöröghet a devizaszámládon a fordulatszámmérő. Persze ez függ a tanulmány időtartamától, országtól, pályázók számától és pénzügyi forrásoktól meg még kitudja milyen “háttérügyletektől”. De hogy még ne legyen vége a pénzügyi történetnek ha sikeresen behúztad a külföldi félévedet és hazajöttél még nagy valószínűséggel hozzád fognak vágni egy “végkielégítést”. Ami körülbelül 180-300 Euro közötti összeg lesz. Szóval ha nem is spóroltál, akkor se aggódj, mert lesz pénzed mikor hazajössz. Akkor gondolom már nem is kell magyaráznom, milyen pénzekre van lehetőséged megspórolni, hogy a diplomaosztó után ne érezd magad elveszettnek. Ez a legfontosabb: a biztonságérzet.
Saját véleményem szerint, akkor pályázd meg ezen ösztöndíjak valamelyikét ha…
…totál eleged van az unalmas életből és soha nem történik semmi.
…semmilyen kereseti pénzforrásod nincs, mert nincs lehetőséged dolgozni, vagy nem akarsz 1-2 év múlva “robotnyelven” kommunikálni.
…érdekel a jövőd és megakarod azt alapozni.
…képtelen lennél évek múltán azt a tényt elfogadni, hogy az életed egy kalap szar, de közben azt mondod: “Én mindent megpróbáltam!” miközben nagyon jól tudod, hogy ez nem így van.
…az egyetem befejeztével a banki nyitóegyenlegeden nagy valószínűséggel ezt a számot fogod kiírva látni: – harminchárom forint.
…felvetted a diákhitelt és fingod sincs, hogyan is add azt vissza.
…szeretnéd az angolodat felturbózni, de ne parázz ha nem megy az angol, van akkora szerencséd, hogy Erdélybe és akár Felvidékre is tudsz menni tanulni. Az összeg kicsit kevesebb, de nyugi a tapasztalat, a forró zsebbélelő zseton és az élmény nem fog cserben hagyni. 😉
![]() |
“Az élményt nem lehet megvenni, azt meg kell élni.” |
Ha érdekel a dolog, akkor nincs más dolgod, mint az egyetemeden besétálni az Erasmus koordinátorodhoz (ha nem tudod ki ő ne aggódj, tuti hogy megtalálod) és azonnal kezd megérdeklődni, hogy milyen lehetőségek állnak a rendelkezésere ebben a tanévben, vagy akár a következőben. Ő majd neked szépen elfogja duruzsolni, hogy mik az ehhez kapcsolódó követelmények, vagy ha egy kiégett idiótával van dolgod, akkor szépen elfog küldeni melegebb éghajlatra ezzel a mondattal: “Minden fent van a honlapon! Tessék elolvasni!” Ha ez megtörtént mosolyogva lépj ki az irodájából és otthon verheted is bele a neki készített VOODOO babába az első rozsdás 100-as szöget. Na jó ennyire könyörtelenek ne legyünk. 🙂
Ugyan ez az esett a Campus Hungary ösztöndíjnál is. Valószínűleg az Erasmus koordinátorod egyben hivatalosan a Campus Hungary koordinátorod is, de ne égj ki, hogy ha ő erről nem tud. Valószínűleg ugyan azt fogja mondani ebben az esetben is, szóval a “babucijának” megvan a második 100-as szög is. 🙂
Pár dolog amit jó ha tudsz a követelményekről:
- Magyar állampolgárnak kell lenned, állandó lakcímmel. (Gondolom nem vagy bevándorló, szóval ezzel nem lesz gondod.)
- Nappali hallgatónak kell lenned. (Talán levelezősök is mehetnek, ha érdekel mindenképp nézz utána.)
- Nyelvvizsga bizonyítvány, vagy azzal egyenértékű nyelvtudás. (Ha külföldre akarsz menni tanulni akkor biza elfog kelleni, de ha nincs papír az sem baj, csak legalább értsd meg mit beszélnek hozzád, tudj angolul kéregetni ha elittad az összes pénzed és tudd használni profi módon a Google Translate-tet, amikor házi dolgozatokat kell írnod.)
- Minimum 3,00 tanulmányi átlag 1 éven keresztül. (Ha ettől is idiótább vagy, akkor az kajak nagy szívás. Igaz, tiszteletben kell tartani azokat, akik tényleg valamilyen komolyabb tudomány területen tanulnak, nekik kajak nem könnyű elérni ezt a szintet. Ha te pont ilyen vagy, akkor nyugalom, valószínűleg nálatok lentebb van az átlaghatár, vagy ha nem is akkor a pályázók tanulmányi átlag sorrendbetétele fog dönteni, ha sok riválisod akadna. Szóval ne add fel! Légy ügyesebb és okosabb, mint kollégáid.)
- Oktatói ajánlás. Gondolom van már 1-2 tanárod akivel nagy brancsba vagy. Szólj nekik, tuti támogatni fognak.
- Motivációs levél. Na itt aztán kiöntheted szívedet-lelkedet miért is akarsz jelentkezni és ezzel mi a célod. Ha emiatt a cikk miatt fogsz jelentkezni, az is elég ha megemlítesz mint ötlethozót és küldöm is az ökölpacsit vagy a puszit a homlokodra. 🙂
- Indexfénymásolat 2 teljesített félévről.
- És még jó pár kisebb dolog.
Remélem pont a legjobbkor talált rád ez a cikk és belevágsz a lecsóba. Ha téged nem is érdekel ez a téma, akkor legalább mutasd meg a haverjaidnak, barátaidnak! Ne vedd el mástól az esélyt, hátha épp most tér észhez!
Bárhogyan is döntesz ne feledd: “Az élményt nem lehet megvenni, azt meg kell élni.”
Kérdezz bátran!
GerryPerry
Segítő linkek:
www.campushungary.hu
http://www.tpf.hu/pages/content/index.php?page_id=578
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: